Loading...

بررسی سامسونگ گلکسی Galaxy S10e

|
بررسی سامسونگ گلکسی Galaxy S10e

نقاط قوّت

 1. رنگ و وضوحِ نمایشگر فوق‌العاده است
 2. پردازشگر و مودمِ این گوشی جزو پیشرفته‌ترین‌ و بهترین‌هاست
 3. دوربینِ گوشی مجهز به لنزِ فوق‌عریض است
 4. جکِ هدفون دارد
 5. ابعادِ گوشی برای هر نوع دستی مناسب است

 

نقاطِ ضعف 

 1. عملکرد دوربینِ گوشی در محیط‌هایِ کم‌نور به‌خوبی Google Pixel 3 نیست
 2. سنسورِ اثرانگشت جای بهبود داشت و می‌توانست بهتر از این باشد

 

جمع‌بندی

گوشیِ سامسونگ گلکسی S10e قیمتِ تمام‌شده‌ی بسیار خوبی دارد.

علاوه بر این، به‌عنوان یکی از بهترین‌های سامسونگ، ابعاد و عملکردِ آن عالی است.

 

تقریباً هر قابلیتی که نسخه‌های بزرگ‌تر این سری دارند در S10e هم هست؛ با این تفاوت که ابعادش بیشتر با سایزِ دست سازگار است و قیمتش هم مناسب‌تر است. حتی در مقابلِ گران‌ترین گوشی‌های خانواده‌ی گلکسی که سنسورشان در محل بهتری قرار دارد و دارای ضریبِ فاکتورِ شکلِ بهتری هستند، این گوشی بازهم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. باقیمت 750 دلار (749 دلار و 99 سنت)، گلکسی S10e بهترین گوشی برای خرید، بهره‌مندی از ویژگی‌های مدرن و منتظر ماندن برای ظهورِ انقلابِ 5G ظرفِ 2 سالِ آینده به‌حساب می‌آید. همچنین، این گوشی اولین اسمارت‌فونِ سامسونگ است که مقامِ گوشی برگزیده‌ی سردبیران را در سال 2019 به دست آورده است.

 

 

طراحیِ گوشی‌های خانواده‌ی گلکسی S10

گوشی‌های سه‌گانه‌ی خانواده‌ی S10 دارای عملکردی مشابه هستند؛ ولی ابعاد و قیمت‌های آن‌ها باهم متفاوت است. قیمتِ S10e حدود 750 دلار است. سامسونگ گلکسی S10 قیمتی حدود 900 دلار دارد؛ که این تفاوت قیمت صرفِ نمایشگری بزرگ‌تر با لبه‌های منحنی و دوربینی با لنزِ مجهز به زوم 2x شده است. درنهایت، گلکسی S10+ که از همه‌ی این‌ها بزرگ‌تر است 1000 دلار قیمت دارد؛ در قسمتِ جلوی این گوشی، یک دوربینِ اضافی در کنار دوربینِ سلفی برای تشخیص عمق تصاویر قرار دارد.

 

البته S10e آن‌چنان کوچک‌تر از S10 نیست. ابعادِ S10e )5.6 در 2.8 در 0.3 اینچ( است؛ درحالی‌که S10 )5.9 در 2.8 در 0.3 اینچ( است؛ ابعادِ S10+ هم )6.2 در 2.9 در 0.3 اینچ) است.

 

ابعاد گوشی های خانواده S10

 

گلکسی S10e در رنگ‌های مشکی، آبی، صورتی و سفید عرضه می‌شود. همچنین، برای مشتریانی که خارج از محدوده‌ی ایالات‌متحده قرار دارند، این گوشی با رنگِ زرد هم عرضه می‌شود. میزانِ RAM این گوشی 6 گیگابایت است؛ و 128 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی دارد. اگر 100 دلار بیشتر پرداخت کنید، می‌توانید نسخه‌ی مخصوص این گوشی با 8 گیگابایت RAM و فضای ذخیره‌سازی 256 گیگ را خریداری کنید. همچنین، در کنار ورودیِ سیم‌کارت، یک ورودی برای رَمِ MicroSD هم وجود دارد؛ درنتیجه، می‌توانید فضای گوشی را افزایش دهید. البته، این فضایِ اضافی بیشتر برای فایل‌های چندرسانه‌ای، موسیقی، ویدیو، فایل‌های متنی و ... است و برای اپلیکیشن‌ها آن‌چنان کاربردی ندارد.

 

در قسمت زیرِ گوشی، بلندگو یا اسپیکرِ اصلی، درگاهِ USB-C و یک ورودی یا جَکِ هدفونِ استاندارد قرار دارد. برخی از سازندگانِ گوشی سالهاست در تلاش‌اند تا جَکِ هدفون را کاملاً از طراحیِ گوشی حذف کنند. بااین‌حال، شرکت‌هایی مثل سامسونگ و LG هنوز هم به این مدل طراحی پایبند هستند. مثل سایرِ مدل‌های این سری، گلکسی S10e ازنظر درجه مقاومت در مقابلِ ورودِ آب، استانداردِ ضدِ آبِ IP68 (در این طبقه‌بندی، برخلاف IP67، این گوشی می‌تواند تا حداکثر 30 دقیقه در عمقِ حداکثر 1.5 متری زیرِ آب دوام بیاورد، بدون اینکه قطره‌ای آب به آن نفوذ کند. همچنین، در مقابلِ خاک، گِل‌ولای، گردوخاک و شن‌وماسه نیز مقاوم است) را دریافت کرده است.

 

قسمت انتهایی گلگسی اس 10 ای

 

 

 

نمایشگر و سنسورِ اثرانگشت

گلکسی S10e دارای نمایشگرِ 5.8 اینچی، با نسبتِ تصویرِ 19:9 و حجمِ پیکسلِ 2280 در 1080 است. دقت کنید که نمایشگر این گوشی، مانند مدل‌های بزرگ‌تر سامسونگ، 3040 در 1440 پیکسل نیست. بااین‌حال، میزان تراکمِ پیکسلِ آن به مقدار مقبولِ 438ppi رسیده است. این ویژگی باعث می‌شود کیفیت نمایشگر به حدی خوب به نظر برسد که نمی توان تفاوتی بین این نمایشگر و سایر نمایشگرهایی که روی کاغذ بهتر هستند پیدا کرد. اگر بخواهیم فقط به‌اندازه‌ی نمایشگر توجه کنیم، باید اقرار کرد که ابعادِ آن اندکی کوچک‌تر از ابعاد گوشی‌هایی است که سالِ گذشته توسط سامسونگ به بازار ارائه‌شده‌اند؛ درواقع، نمایشگرِ این گوشی نسبت به اسمارت‌فون‌های سالِ پیشِ سامسونگ اندکی بلندتر و باریک‌تر است. مساحتِ آن 13.01 اینچِ مربع است. که اگر آن را با مساحتِ صفحه‌ی گلکسی S9 که 13.23 اینچِ مربع است مقایسه کنیم، این تفاوت به‌خوبی آشکار می‌شود. بااین‌حال، این گوشی به‌اندازه‌ی کافی بزرگ است.

 

با قرار دادنِ پنلِ جدیدِ Dynamic AMOLED، می‌توانید تفاوت این گوشیِ جدید با سایرِ گوشی‌های قدیمی‌تر را به‌خوبی ببینید. گلکسی S10e درخشندگی و تفکیکِ رنگ بسیار خوبی دارد. مؤسسه و آزمایشگاهِ تعیینِ کیفیت DisplayMate با آزمایش این گوشی اقرار کرده که این نمایشگر بهترین نمایشگرِ گوشی در تاریخِ اسمارت‌فون‌هاست. من هم به‌شخصه با این حرف مخالف نیستم. همچنین با بررسی انجام شده با استفاده از یک ابزارِ تخصصی به نامِ دستگاهِ رنگ‌سنجِ مدلِ Klein K80 و همچنین با کمک نرم‌افزارِ SpectraCal’s CalMAN، نتایجِ به‌دست‌آمده نشان می دهد که روشنی و ویژگی‌های رنگیِ نمایشگرِ گلکسی S10e در حد نمایشگر S10+ است!

 

شکلِ نمایشگرِ گلکسی S10e با S10 و S10+ که دارای گوشه‌های منحنی هستند فرق می‌کند. نمایشگرِ گلکسی S10e صاف است. به نظر می‌رسد لبه‌های آن دارای صیقل و لغزندگیِ به خصوصی هستند. ولی زمانی که از نزدیک این ویژگی را مشاهده کنید متوجه می شوید که این به خاطر محافظِ صفحه‌ی نصب‌شده توسط کارخانه است. (تمامیِ گوشی‌های سریِ S10 اندکی لغزنده هستند؛ و سطحِ همه‌ی آن‌ها با شیشه پوشانده شده. پس سعی کنید در ابتدای کار یک قابِ محافظ بگیرید.)

 

مثلِ S10، گلکسی S10e هم یک Hole-punch تکی در قسمت بالا سمتِ راست دارد که برای دوربینِ جلو تعبیه‌شده است. این Hole-punch اکثراً در امتدادِ نوارِ وضعیت قرار می‌گیرد؛ و به نظر من خیلی بهتر از Hole-punch دوتایی و بزرگ‌تر S10+ است. مثلاً اگر دارید در یوتیوب یک ویدیو به‌صورت Full Screen تماشا می‌کنید، یک بخش کوچک از ویدیوی شما به خاطرِ این قابلیت عملاً غیرقابل‌دیدن می‌شود. بااین‌حال، به نظر من، Hole-punch نسب به Notch کمتر به چشم می‌آید. مخصوصاً این‌که در گوشه‌ قرار دارد، نه جلوی چشم کاربر!

 

Hole Punch گلکسی s10e

 

به‌جای استفاده از یک سنسورِ اثرانگشت که داخل نمایشگر تعبیه‌شده، گلکسی S10e سنسورِ خود را داخل دکمه‌ی پاورِ گوشی قرار داده ‌است. این کار باعث شده سنسورِ گلکسی S10e نسبت به سنسورِ S10 کمتر آزاردهنده باشد. محل و شیوه‌ی قرارگیری دکمه‌ها بسیار عالی است. چون دقیقاً درجایی قرار گرفتند که انگشت شصت به‌طور طبیعی در حالتِ استراحت به آن سمت حرکت می‌کند. البته، بازهم این نکته به نحوه‌ی نگه‌داشتن گوشی توسط شما بستگی دارد. خود من همیشه گوشی را جوری نگه می‌دارم که با کفِ دستم بیشترین تماس را داشته باشد. اگر شما گوشی را به شکلی می‌گیرید که تماماً با کفِ دستتان تماس ندارد، آن‌وقت محلِ قرارگیریِ سنسور به‌طور نسبی برای انگشتتان بالاتر به نظر خواهدرسید.

 

محل قرارگیری حسگر اثر انگشت در Samsung Galaxy S10e

 

سنسور تنها در صورتی کار می‌کند که مستقیماً بر محلِ آن ضربه بزنید. مثل سایر سنسورهایی که درجاهای نامناسب گوشی تعبیه می‌شوند، به احتمال زیاد نمی‌توانید مستقیماً بر محلی که سنسور تعبیه ‌شده است ضربه بزنید. بااین‌حال، در تلاشِ دوم، سنسور به‌سرعت اقدام به ردیابیِ محل انگشتتان می‌کند؛ درنتیجه، در مجموع کارکردِ خوبی دارد.

 

 

پردازشگر و عملکردِ گلکسی S10e

سخت‌افزار تمامِ گوشی‌های سریِ S10 تقریباً شبیه به هم هستند. برخلاف مدل‌های بزرگ‌تر که RAM 8 گیگابایتی دارند، گلکسی S10e دارایِ RAM 6 گیگابایتی است. این اقدام باعث می‌شود که در صورت باز گذاشتن چندین اپلیکیشن به‌طور هم‌زمان، هر از گاهی دستگاه مجبور شود اَپ‌ها را باز و بسته یا Reload کند. البته، این اشکال اصلاً به چشم نمی‌آید. مثل سایرِ هم‌خانواده‌هایش، گلکسی S10e یکی از اولین گوشی‌های عرضه‌شده در ایالات‌متحده است که با پردازشگرِ چیپ‌ستِ Qualcomm Snapdragon 855 به بازار آمده است. با این تغییر، میزان عملکردِ هرکدام از هسته‌های پردازشگر به‌طور تکی 40 درصد افزایش می‌یابد؛ همچنین، عملکرد گوشی درزمینه‌ی گرافیک نیز 20 درصد بهتر از مدل‌های سالِ قبل است. مثل گوشی‌های بزرگ‌تر این سری، S10e هم به معیار و استانداردی برای قضاوتِ سایر گوشی‌ها تبدیل‌شده است.

 

بنچ مارک عملکرد پردازنده در Galaxy S10e

 

همچنین، گلکسی S10e دارای مودمِ Qualcomm X24 LTE است. این مودم قابلیتِ پشتیبانی از سرعت‌هایی را دارد که تابه‌حال حتی در ایالات‌متحده ارائه نشده‌اند! این گوشی به Wi-Fi6 هم مجهز است که باعث می‌شود کاربر به‌سرعت بیشتری در شبکه‌های شلوغی مثل شبکه‌ی وایفایِ 2.4GHz دست پیدا کند، البته، در صورتی که از روترِ (Router) مخصوصِ خودِ Wi-Fi6 استفاده کند؛ که هنوز خیلی در بازار پیدا نمی‌شود.

 

کیفیت تماس و بلندیِ صدا دقیقاً در حدِ S10+ هستند. این قابلیت به این معناست که صدای گوشی در وضعیت خوب و قابل‌قبولی است، اما کَرکننده نیست! قدرت صدای بلندگوی این گوشی، در صورت قرار گرفتنِ گوشِ شنونده در فاصله‌ی 16 سانتی متری از آن، 78 دسی‌بل است؛ قدرت صدای بلندگوی مخصوص تماس هم در صورت چسباندنِ گوش به آن، بین 94 تا 96 دسی‌بل می‌باشد. این گوشی از جدیدترین کُدِک‌های صوتی برای تماس صوتی باکیفیت بالا استفاده می‌کند. همچنین، از قابلیت‌هایی مثل VoLTE و تماس از طریق وایفای نیز استفاده می‌کند. (بدیهی است که این قضیه در ایران جا نیفتاده‌است!)

 

مثل سایر نسخه‌های گلکسی S10، در گوشیِ گلکسی S10e از سیستم‌عامل اندروید Pie9.0 استفاده‌شده است؛ که البته افزونه‌های مربوط به One UI شرکت سامسونگ نیز در آن وجود دارد. درست است که آیکون‌ها کمی کارتونی و حبابی شکل هستند، اما چینشِ جدید و انتقالِ آیتم‌های Menu در قسمت شماره‌گیری (Dialer) و نرم‌افزارِ Massage به پایینِ صفحه باعث راحتیِ کار شده است. وقتی در نمایشگر نسبتاً کوچک‌تر گلکسی S10e به شبکه‌بندی و نحوه‌ی چینشِ اپلیکیشن‌ها در رابطِ کاربریِ جدید نگاه کنید، خواهید دید که همه‌‎چیز کمتر کودکانه تر به نظر می‌رسد. اما همین قابلیت‌ها در صفحه‌ی بزرگ‌تر S10+ با پنلِ باکیفیتش جوری است انگار بخش زیادی از فضا دارد هدر می‌رود!

 

دکمه‌ی Bixby هنوز در بخش کناریِ گوشی است. خبر خوب این‌که حالا می‌توانید کاربریِ این دکمه را تغییر دهید و آن را برایِ یک اپِ دیگر استفاده کنید؛ البته در صورت تمایلتان. خبر بد این است که نمی‌توانید کاربریِ این دکمه را جوری تغییر دهید که از آن به‌عنوان دکمه‌ی Google Assistant استفاده کنید. بهتر است سامسونگ کلاً Bixby را به‌عنوان یک دستیار صوتی کنار بگذارد و سعی کند تماماً از قابلیت‌های گوگل استفاده کند. اما همان‌طور که می‌بینم، این کار انجام نخواهد شد!

 

دکمه bixby در گلکسی S10e

 

گلکسی S10e باتریِ کوچک‌تری دارد که درواقع یک باتریِ 3100mAh است. باتریِ S10 یک باتریِ 3400mAh بوده و باتریِ گوشی گلکسی S10+ نیز از نوعِ 4100mAh است. بااین‌حال، سامسونگ بالاخره درزمینه‌ی مدیریتِ مصرفِ گوشی گام درستی برداشته است؛ که نتایج این کار شگفت‌انگیز هستند. زمانی که از این گوشی آزمونِ باتری گرفتیم و گوشی را روشن کرده یک فایل ویدیویی پخش کردیم، گوشی به مدت 11 ساعت و 42 دقیقه روشن بود. این رکوردِ S10e تنها اندکی کمتر از S10+ است. همچنین، اگر از این گوشی استفاده‌ی عادی کنید تا دو روز به‌خوبی سرِ پا خواهد بود. در ادامه‌ی این مقایسه، پس‌ازاین دو روز، S10+ ممکن است تا عصرِ روزِ بعد هم دوام بیاورد. بااین‌حال، قدرت باطریِ S10e هنوز هم از اکثر گوشی‌های موجود در بازار بهتر است.

 

مثل سایر گوشی‌های سری S10، S10e از قابلیتِ Wireless PowerShare بهره می‌برد. با این فناوری، می‌توانید سایر دستگاه‌ها را به‌صورت بی‌سیم و تنها از طریق تماس با قسمتِ پشتیِ گوشیِ خود شارژ کنید. به نظرم تنها دلیل عرضه‌ی این قابلیت این است که می‌توان آن را بهترین مکمل برای قرارگیری در کنارِ فناوریِ استفاده‌شده در هدست‌های بی‌سیمِ Earbud (هدست‌های بی‌سیمِ بسیار کوچک) دانست.

 

 

دوربینِ گلکسی S10e

دوربین Samsung Galaxy S10e

 

گوشیِ S10e دارای دو دوربین است. یک دوربینِ اصلی 12 مگاپیکسل و یک دوربینِ 16 مگاپیکسل که از لنزِ عریض با زاویه‌ی 123 درجه دارد. برخلاف مدل‌های بزرگ‌تر، در این گوشی قابلیت زومِ 2x وجود ندارد؛ بااین‌حال، احساس می‌کنم دوربینی که مجهز به لنزِ عریض باشد می‌تواند قابلیت‌ها و موقعیت‌های بهتری را برای عکاسی در اختیار کاربر قرار دهد.

 

دوربین گلکسی S10e

 

کیفیتِ این 2 دوربین مثل کیفیت دوربینِ سایر گوشی‌های سری S10 است؛ یعنی به‌عبارت‌دیگر، کیفیتشان در حد گوشی‌های سریِ S9 است! برای مشاهده‌ی نمونه‌هایی از این دوربین‌ها، می‌توانید به مطلبی که بانام بررسی گلکسی S10+ منتشر کردیم مراجعه کنید.

 

دوربین پشتی گلکسی S10 و S10e

 

مَخلَصِ کلام این‌که دوربین‌های این گوشی در مقایسه با دوربینِ سایرِ گوشی‌های درجه‌یکِ بازار کیفیت خوبی دارند؛ مخصوصاً وقتی در نورِ زیاد و فضای باز از آن‌ها استفاده می‌کنید. بااین‌حال، هیچ دوربینی تابه‌حال قادر نبوده جواب دندان‌شکنی به قابلیت Night Sight Low Light یا تصویربرداری در شب و نورِ کمِ گوشیِ Google Pixel 3 بدهد؛ این گوشیِ گوگل قادر است بهترین تصاویرِ ممکن را در نورِ کم ثبت کند. دوربینِ مجهزِ به لنزِ عریض S10e دارایِ زاویه‌ی بیشتری نسبت به دوربین‌های LG است. ولی عکس‌ها وضوح نسبتاً کمتری دارند، لبه‌ها کمی خراب می‌شوند؛ که همه‌ی این‌ها قیمتی است که باید برای گنجاندن قابلیتِ Fish-eye بپردازید.

 

یک دوربینِ جلوی 10 مگاپیکسلی هم وجود دارد که مثل دوربین سایر گوشی‌های این سری است. اما S10e مثل S10+ مجهز به دوربینِ جلوی دوم برای تشخیص عمق نیست. این یعنی وقتی بخواهید سلفی با افکتِ بوکه بگیرید، افکت توسط نرم‌افزار اعمال می‌شود. در مقایسه با S10+، سلفی‌های مدلِ بوکه با S10e دارای عمقِ بیشتری در میدانِ دیدِ عکس هستند؛ به‌عبارت‌دیگر، عکس آن‌قدر تأثیرگذار نیست. همچنین، گهگاه سیستم به اشتباه جسمی در پس‌زمینه را محو می‌کند. این مشکل را سامسونگ به‌راحتی می‌تواند از طریق اعمال تغییر در بخشِ نرم‌افزاری درست کند.

 

سامسونگ گلکسی S10 و سامسونگ گلکسی S10e

 

 

جمع‌بندی

اقرار می‌کنم که قرار نیست بی‌طرفانه قضاوت کنم! من گوشی‌هایی را دوست دارم که در دستم جا بشوند. و معتقدم اگر اسمارت‌فونی بیشتر از 1000 دلار قیمت دارد، باید دلیل خیلی خوبی برای این افزایش قیمت داشته باشد. S10e همه‌ی ویژگی‌های کلیدیِ سریِ S10 را در خود جای‌داده: نمایشگرِ فوق‌العاده، پردازشگرِ سریع، مودمِ عالی، Wi-Fi6، رابط کاربریِ جدید و دوربین با لنزِ عریض. ولی برخلافِ S10+، این گوشی در دستِ من جا می‌شود، وزن زیادی ندارد و قیمتش حتی از Google Pixel 3 ارزان‌تر است.

 

اگر گوشیِ قبلی خود را به‌عنوان بخشی از مبلغِ پرداختی برای خرید این گوشی بدهید، قیمتِ کل کمتر هم خواهد شد. مثلاً، اگر از گلکسی S8 یا آیفون 7 بروید سراغِ این گوشی، 300 دلار سودِ اضافی می‌کنید و گوشیِ S10e برای شما 499 دلار تمام خواهد شد. درنتیجه، می‌توانید بخشی از پول خود را پس‌انداز کنید و زمانی که پردازشگرِ Qualcomm Snapdragon 865 و پوشش سرتاسریِ 5G در سال 2020 همه‌گیر می‌شوند، پول کافی برای خریدِ یک گوشی با این امکانات خواهید داشت.

 

اگر قصد دارید یک گوشی عالی اندرویدی بگیرید، لحظه‌ی تصمیم‌گیری فرا رسیده است. باید بین این 3 گوشی تصمیم بگیرید. Pixel 3 مجهز به بهترین حالت ثبت تصاویر در شب است؛ که قابلیت مهمی به شمار می‌آید. ولی گلکسی S10e در همه‌ی زمینه‌ها سریع‌تر است، نمایشگر بهتری دارد، دوربین با لنز عریض و انواع حالات تصویربرداری دارد، حافظه‌ی قابل‌افزایش دارد و 50 دلار ارزان‌تر است. هر دو انتخاب‌های خوبی هستند. انتخاب سوم OnePlus 6T است. کیفیت دوربین این گوشی کمتر است. ولی برای رنج قیمت 580 دلار، گوشی خیلی خوبی به‌حساب می‎آید.

 

تصمیماتی که شرکتِ سامسونگ امسال گرفت بسیار با اپل متفاوت بود؛ سامسونگ از چیزی از گوشه‌کنار گوشی‌هایش نزد تا هزینه های خود را مدیریت کند. گوشی iPhone XR با iPhone XS خیلی با یکدیگر فرق دارند. XR دارای فناوریِ نمایشگرِ ارزان‌تر و مودم ارزان‌تری است. یکی از دلایلی که من مدل‌های گران‌تر را به همه پیشنهاد می‌کنم نیز همین است. بااین‌حال، اگر S10e را خریداری کنید، به‌عنوان کاربر این گوشی لازم نیست نبود خیلی از امکانات را تجربه کنید؛ همچنین، عملکرد گوشیِ شما در حد بهترین‌های کلاسِ جهانی خواهد بود.

 

می‌دانم که انتخابِ من الزاماً محبوب‌ترین انتخاب نیست. بااین‌حال، من اعتقاددارم انتخاب هوشمندانه‌تر این است که به دنبالِ نسخه‌ی کوچک‌تر و ارزان‌تر برویم. به همین دلایل، گوشیِ سامسونگ گلکسی S10e بهترین گوشی اندرویدیِ حال حاضر و انتخابِ سردبیران است.

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  برگشت به بالا