Loading...

بررسی سامسونگ گلکسی Galaxy S9

|
بررسی سامسونگ گلکسی Galaxy S9

نقاط قوّت

 1. زمانی که سامسونگ گلکسی S9 را با یک دست نگه می‌دارید، نه‌تنها هیچ مشکلی برای نگه‌داشتن گوشی وجود ندارد، بلکه احساسِ خیلی خوبی هم خواهید داشت
 2. عملکردِ دوربینِ این گوشی در نورِ کم بسیار عالیست
 3. صدای گوشی و پشتیبانیِ شبکه‌های ارتباطی از گلکسی S8 بسیار بهتر است

نقاطِ ضعف

 1.  نسبت به گوشیِ قبل از خودش، یعنی S8، بهبود و به‌روزرسانیِ خیلی زیادی در این گوشی صورت نگرفته است
 2. نسخه‌ی بزرگ‌تر سامسونگ گلکسی S9، یعنی گلکسی S9+ مجهز به دوربینِ بهتر، فضای RAM بیشتر و وایفایِ قوی‌تر است

جمع‌بندی: سامسونگ گلکسی S9 مجهز به جدیدترینِ باندِ ارتباطی با استانداردِ LTE است. همچنین، دارای یک دوربینِ عالیست که در نورِ کم کارکرد فوق‌العاده‌ای دارد. همه‌ی این قابلیت‌ها در یک گوشی با ابعادِ کوچک‌تری نسبت به S9+ جمع شده‌اند؛ تا در کنارِ هم این گوشی را تبدیل به بهترین گوشی در بازار کنند که می‌توانید آن را با یک دست نگه‌دارید!

 

گوشیِ سامسونگ گلکسی S9 ازلحاظ تعداد زیادی از قابلیت‌های کوچک و کم‌اهمیت از سامسونگ گلکسی S8 بهتر است. بااین‌حال، هیچ‌کدام از این قابلیت‌ها آن‌قدر بزرگ، مهم و تأثیرگذار نیستند که شما را ترغیب کنند S8 خود را دور انداخته و یک S9 بخرید. از طرفِ دیگر، همین قابلیت‌های کوچک وقتی باهم جمع می‌شوند این گوشی را تبدیل به بهترین گوشی در بازار می‌کنند که می‌توانید آن را با یک دست نگه‌دارید.

 

سامسونگ چشمِ خود را به مسیرِ مسابقه دوخته است...

امیدوارم از خواندن مطالبِ قبلی سؤتفاهم پیش نیاید؛ چون من خودم عاشقِ سامسونگ گلکسی S8 هستم. برای مدتی است که از این گوشی به‌عنوان اسمارت‌فونِ اصلیِ خودم به‌طور روزانه استفاده می‌کنم. در طولِ سالهای اخیر، من یکی از حامیان پروپاقرصِ گوشی‌های کوچک بوده‌ام. به نظر من، هرچه یک گوشی باریک‌تر باشد، کاربر راحت‌تر می‌تواند آن را با یک دست نگه دارد. سامسونگ گلکسی S9 که تقریبا هم‌اندازه‌ی S8 است جزو گوشی‌هایی است که می‌توانید به‌راحتی با یک دست از آن استفاده کنید؛ ولی در عینِ حال، به‌روزرسانی‌های زیادی درزمینه‌ی پردازشگر، دوربین و مودم در آن وجود دارد.

برای جزئیات بیشتر در مورد تجربه‌ی استفاده از سریِ S9، مطلبی که با عنوان بررسیِ دقیقِ گلکسی S9+ منتشر کرده‌ایم را مطالعه کنید.

سامسونگ گلکسی S9 دارایِ ابعادِ 5.8 در 2.7 در 0.3 است و 164 گرم وزن دارد. از طرفی، گلکسی S9+ دارای ابعادِ 6.2 در 2.9 در 0.3 است و 190 گرم وزن دارد. هر دوی این گوشی‌ها اندکی کوتاه‌تر، پهن‌تر و سنگین‌تر از گوشی‌های قبل از خود هستند. (گوشی‌هایی که به‌عنوان گوشیِ قبل از این دو به‌حساب می‌آیند به ترتیب دارایِ ابعادِ 5.9 در 2.7 در 0.3 با وزن 156 گرم؛ و 6.3 در 2.9 در 0.3 با وزنِ 173 گرم هستند.) بااین‌حال، این تفاوت آن‌قدر زیاد نیست که به چشم بیاید یا روی اعصابتان برود!

 

خرید گلس ضد جاسوسی Samsung Galaxy S9

 

مقایسه اندازه گلکسی s9 و S9 plus
 

یکی از نکاتی که شاید نیاز به توجه بیشتری داشته باشد این است که سامسونگ گلکسی S9+ حدود 0.2 اینج پهن‌تر از سامسونگ گلکسی S9 است. همچنین، S9+ حدود 26 گرم سنگین‌تر از S9 است. زمانی که بحث دسترسیِ انگشتِ شستِ کاربر به سرتاسرِ صفحه پیش بیاید، همین اعداد و ارقامِ به‌ظاهر ساده بسیار سرنوشت‌ساز خواهند بود. من برای مدتی باور به این داشتم که شستِ یک انسانِ معمولی به‌طور میانگین تواناییِ دسترسیِ کامل در محدوده‌ی یک گوشی با عرضِ 2.8 اینچ را دارد. (من این نکته را در یک مطالعه‌ی علمیِ نسبتاً قدیمی توسطِ شرکتِ LG خوانده بودم.) عرض یا پهنای گلکسی S9 اندکی کمتر از این مقدار و عرضِ سامسونگ گلکسی S9+ اندکی بیشتر از این مقدار است. همین تفاوتِ کوچک می‌تواند بسیار درزمینه‌ی راحتیِ کار با گوشی سرنوشت‌ساز باشد...

اگر اندازه تنها عاملِ مهم در این مقایسه بود، به شما می‌گفتم که بهتر است S9 را انتخاب کنید که گوشیِ راحت‌تری هم هست. همان‌طور که قبلاً گفته بودم بینِ S8 و S8+ بهتر است S8 را انتخاب کنید. اما امسال شرکتِ سامسونگ تصمیم گرفته گوشیِ بزرگ‌تر این سریِ را قدرتمندتر هم بکند؛ که این ویژگی همه‌ی معادلاتِ قبلی را به هم می‌زند.

 

نمای جلوی galaxy s9 و galaxy S9+

 

تفاوت‌ها و شباهت‌ها

شاید تعجب کنید اگر بگویم که عملکردِ نمایشگر و بلندگوهای گلکسی S9 درست مثلِ برادر بزرگترش S9+ است! نمایشگرِ 5.8 اینچیِ سامسونگ گلکسی S9 مثل نمایشگرِS9+ دارای رزولوشنِ 2960 در 1440 است. همچنین، بلندگوهای دوگانه که یکی برای تماس و دیگری در قسمتِ زیرینِ S9 است مثلِ S9+ دارای 90 دِسی‌بِل صدای خروجی است؛ که در کل 6 دِسی‌بِل بیشتر از S8 است.

مثلِ S9+، گلکسی S9 هم از یک پردازشگرِ Qualcomm Snapdragon 845 استفاده می‌کند که باعث می‌شود این گوشی سریع‌ترین گوشیِ اندرویدِ موجود در بازار در زمان عرضه خود باشد. همچنین، این گوشی تمامِ انواعِ باندهای شبکه‌های ارتباطی و استانداردهای تجمیعِ فرکانس استفاده‌شده در ایالات‌متحده را پشتیبانی می‌کند؛ درست مثلِ S9+. این قابلیت باعث می‌شود این گوشی برتری بسیار زیادی در مقابل گوشی‌های قدیمی‌تر داشته باشد. وقتی S9 و S9+ را بر اساس استانداردهای موجود در دنیای اسمارت‌فون مقایسه کنیم، می‌بینیم که در این زمینه‌ها واقعاً تفاوتِ خاصی باهم ندارند. بااین‌حال، بدانید که این استانداردها بیانگر تمامِ جنبه‌های موجود در عملکردِ یک گوشی نیستند...

این مشکل به این دلیل پیشِ می‌آید که مثلاً S9+ دارای RAM 6 گیگابایت است؛ ولی S9 یک RAM 4 گیگابایت دارد. درست است که هر دو گوشی ازلحاظ RAM بسیار قوی ‌هستند؛ اما S9+ به شما این امکان را می‌دهد که اپلیکیشن‌های بیشتری را به‌طور هم‌زمان باز نگه‌دارید، بدون این‌که در عملکردِ گوشی مشکلی ایجاد شود. پس از آزمون‌هایی که انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که خط قرمز یا همان حداکثرِ تعداد اپلیکیشن‌های هم‌زمان برای سامسونگ گلکسی S9 عدد 7 است. اگر 5 اپلیکیشن را هم‌زمان بازکنید و از این اپلیکیشن به دیگری بروید، مشکلی ایجاد نمی‌شود. اما وقتی 7 اپلیکیشن را پشت سر هم باز می‌کنید، زمانی که برمی‌گردید سراغ اپلیکیشنِ اولی، خواهید دید که سرعت گوشی کُند شده است. وقتی اپلیکیشن دوم را دوباره باز می‌کنید، می‌بینید که اپلیکیشن از شما می‌خواهد دوباره Log In کنید! و به همین منوال، همه‌ی این 7 اپلیکیشن به‌نوعی کُند عمل می‌کنند؛ زیرا از یک تعدادِ مشخص به بعد، باید در کنارِ RAM از Flash Storage هم برای افزایش فضای محاسباتیِ خود کمک بگیرند.

 

معرفی چند نمونه قاب خاص برای سامسونگ گلکسی S9:

خرید قاب الماسی Samsung Galaxy S9

خرید قاب محکم Color 360 برای Samsung Galaxy S9

خرید قاب مگنتی Samsung Galaxy S9

خرید قاب آینه ای Samsung Galaxy S9

 

نمای پشتی سامسونگ گلکسی s9 و سامسونگ گلکسی S9+

باتریِ سامسونگ گلکسی S9 یک باتریِ 3000mAh است که ظرفیتش کمتر از باتریِ S9+، یعنی 3500mAh، می‌باشد. بااین‌حال، بر اساس آزمایش‌های ما، این تفاوت فعلاً خیلی مشکل‌زا نیست. از هر دوی این گوشی‌ها آزمایش روتینِ باتری به عمل آمد. ویدیویِ نمونه‌ی ما در YouTube توسط هر دو گوشی اجرا شد. هر دو پس از 10 ساعت پخش ویدیو خاموش شدند؛ که این رکورد بسیار خوب است. همچنین، زمانی که گوشی دو روز در حالتِ آماده‌به‌کار یا Standby بود، به ازای هر ساعت، تقریباً 1 درصد از شارژِ باتری هدر می‌رفت.

خودِ ما هم شوکه شدیم زمانی که دیدیم عملکردِ وایفای S9+ در محیط‌هایی که سیگنالِ ضعیف دارند بهتر از S9 است. شاید دلیلش این است که آنتنِ داخلیِ S9+ بهتر نصب شده است. همچنین، در مرزِ محیطِ پوششِ وایفایِ 5GHz، مشاهده کردیم که S9+ سرعتی حدود 12 Mbps دارد، درحالی‌که سامسونگ گلکسی S9 سرعتی بین 2 تا 4 مگابایت در ثانیه داشت.

گوشی‌های سامسونگ گلکسی S9 و S9+ دارای دوربینِ جلوی 8 مگاپیکسل و دوربینِ اصلی 12 مگاپیکسلِ یکسان هستند. نکته‌ی جالب این است که دوربین جلوی این دو گوشی مجهز به یک روزنه‌ است که با آن می‌توانید میزانِ گشایش و بزرگی دریچه‌ی دیافراگمِ لنزِ دوربین را بینِ F/2.4 و F/1.5 تغییر دهید. در آزمایش‌های طولانی و دقیقی که درزمینه‌ی عکس‌برداری این گوشی انجام دادیم، این نکته را فهمیدیم که S9 دارای دوربینی است که در میان دوربین‌های گوشی‌های همراه ازلحاظ سخت‌افزاری بهترین است. همچنین، با دوربینِ این گوشی می‌توانید بهترین عکسِ خام (عکسی است که مستقیماً از یک دوربین دیجیتال گرفته می‌شود و هیچ تنظیمات یا افکتی روی آن اعمال نمی‌شود) را ثبت کنید. بااین‌حال، نرم‌افزاری که برای کدگذاریِ عکس‌های JPG در این گوشی طراحی شده است اصولاً عادت دارد خودش به‌طور خودکار و به مقدارِ بیش‌ازحد افکتِ Sharpening یا تیز کردن لبه‌های تصویر را انجام دهد! این مشکل باعث می‌شود که عکس‌های این گوشی، نسبت به عکس‌های گرفته‌شده با دوربینِ Note 8 یا Google Pixel 2 XL، از زیبایی و چشم‌نوازیِ کمتری برخوردار باشند. در زیر می‌توانید ببینید عکس‌های استانداردِ نمونه که توسط S9 و S9+ گرفته شده‌اند بسیار شبیه به هم هستند.

 

خرید محافظ لنز دوربین Samsung Galaxy S9

 

مقایسه تصاویر گرفته شده توسط samsung galaxy S9 و samsung galaxy S9 plus

 

سامسونگ گلکسی S9 مثل S9+ دارای دوربینِ پشتِ دوم نیست. این دوربین که تنها در S9+ تعبیه‌شده‌ دارای لنزی است که میزانِ قابلیتِ گشایشِ دریچه‌ی آن معادلِ 50 میلی‌متر است که آن را به یک دوربین با دریچه‌ی دیافراگمِ F/2.4 تبدیل می‌کند؛ این درواقع همان تغییری است که باعث می‌شود مردم به یک دوربین بگویند دوربینِ 2X! چون راحت‌تر می‌توان این اصطلاح را درک کرد. ارزشِ یک لنزِ مجهز به زومِ 2X بر هیچ‌کسی پوشیده نیست؛ چون همگی ما حداقل یک‌بار در زندگی‌مان اقدام به زوم‌کردن با گوشی کرده‌ایم! بااین‌حال، برای این‌که بیشتر از این موضوع آگاه شوید، نگاهی بی اندازید به تفاوت بین تصویری که توسط زومِ دیجیتالِ S9 گرفته شده‌، در مقابل تصویر دیگری که توسط لنزِ 2X موجود در S9+ گرفته شده است...

 

زوم 2X در گلگسی S9 Plus در مقایسه با زوم معمولی در گلکسی S9

 

قیمت و مقایسه‌ی نهایی

قیمتِ سامسونگ گلکسی S9 بین 720 تا 800 دلار است همچنین قیمت سامسونگ گلکسی S9+ هم بین 840 تا 930 دلار است. درنتیجه، برای قابلیت‌های اضافیِ S9+ شامل دوربینِ 2X، باتری قوی‌تر، وایفای بهتر و میزان RAM بیشتر باید مبلغی حدود 120 دلار بیشتر پرداخت کنید. اگر جزو کسانی هستید که از قابلیت زوم استفاده می‌کنید، لنزِ 2X به‌تنهایی ارزشِ آن 120 دلار اضافی را دارد!

اما اگر به دنبالِ عملکردِ بهتری درزمینه‌ی شبکه‌های ارتباطی و اندازه‌ی جمع‌وجور هستید، سامسونگ گلکسی S9 بهترین گزینه برای شماست.

گلکسی S8 به‌عنوان بهترین گوشی سال 2017 انتخاب شد. S9 کمی بهتر از S8 است. S9+ هم کمی بهتر از S9 است! این انتخاب شماست که تصمیم بگیرید آیا اندازه و قیمتِ این گوشی باقدرت عملکردِ آن تناسبِ منطقی دارد یا خیر. اگر نظرِ ما را بخواهید، جواب مثبت است...

 

خرید قاب و گلس مناسب Samsung Galaxy S9

0
بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  برگشت به بالا